Częstotliwość LTE 800MHz i DVB-T

 

logo lte

 

>> Karta katalogowa filtrów LTE 800MHz <<

Musimy być świadomi, że w niedalekiej przyszłości łączność LTE i naziemna telewizja cyfrowa „spotkają” się w paśmie 800MHz. Obecnie pasmo to wykorzystywane jest przez wojsko i telewizję analogową. Według europejskiej polityki widma radiowego, już niedługo częstotliwość 800MHz (pasmo 791- 862MHz) zostanie przekazana na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych, którzy w całej Europie, wdrażają już wspólną komunikację 4G (telefonia komórkowa czwartej generacji – następca 3G) w standardzie Long Term Evolution (LTE). Obecność sygnałów LTE na kanałach 60-69 powodować będzie zakłócenia w niższych pasmach, dlatego wszystkie urządzenia stosowane w instalacjach wykorzystywanych do odbioru DVB-T muszą mieć ograniczony odbiór do 790MHz. Oznacza to, że pasmo 800 MHz musi zostać wytłumione. Takie wytłumienie zapewnia zastosowanie najwyższej jakości filtra LTE.

Dlaczego pasmo 800 MHz? Odpowiedź na to jest prosta – pasmo to oferuje duży zasięg, dzięki czemu nadajnik LTE będzie mógł współdziałać z urządzeniem odległym nawet o kilkanaście kilometrów od niego.

Musimy pamiętać, iż wraz z rozwojem technologii LTE będą pojawiać się kolejne, znacznie mocniejsze nadajniki, których sąsiedztwo w znacznym stopniu zakłócać będzie odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Analiza UKE, oparta m.in. na badaniach holenderskiej Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej (Agentshap Telecom), pokazuje, że sygnał telewizji cyfrowej w kontakcie z działającym aparatem LTE zanika!!!

Należy również wspomnieć, że poważnym problemem mogą się okazać również interferencje LTE z telewizją kablową (zwłaszcza w przypadku słabej infrastruktury TV kablowej), które mogą pochodzić od urządzeń końcowych (modemy, smartfony).

W związku z powyższym widać, że kwestia pojawienia się zakłóceń w odbiorze telewizji jest nieunikniona – problem ten występuje już w innych krajach (Wielka Brytania, Francja i inne), gdzie telewizja cyfrowa działa już od kilku lat.

Przykłady z Europy:

Na dwa dni operatorzy komórkowi musieli przerwać testy LTE 800 we francuskim mieście Laval. Zażądał od nich tego – w związku z półfinałowym meczem w Pucharze Świata w rugby między Francją a Walią – Conseil supérieur de l’audiovisuel, czyli odpowiednik naszej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Powodem były zakłócenia naziemnej telewizji cyfrowej.

Z powodu potencjalnych zakłóceń naziemnej telewizji cyfrowej brytyjski Ofcom zdecydował się przesunąć na koniec 2012 roku termin przetargu częstotliwości z dywidendy cyfrowej.

Mając na uwadze wspomniany fakt, nieuniknionym jest to, że każda osoba odbierająca naziemną telewizję cyfrową będzie musiała zaopatrzyć się w specjalne filtry, których zadaniem będzie oczyszczenie sygnału telewizyjnego z zakłóceń LTE.

Firma COMSAT jako pierwsza na polskim rynku oferuje anteny posiadające filtr LTE.

Dlatego warto już dziś zakupić antenę FALCON HD, co pozwoli uniknąć w przyszłości dodatkowego kosztu i pozwoli swobodnie, bez zakłóceń odbierać telewizję. W ofercie COMSAT znajduja się dwa modele FALCON 28 HD i Falcon 40HD, zastosowanie danego modelu uzależnione jest m.in. takich czynników jak: ukształtowanie terenu, odległość od nadajnika.

W ofercie firmy znajdują się również osobne filtry, które pozwolą dostosować istniejące instalacje do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej bez konieczności zakupu nowego sprzętu.

>> Karta katalogowa filtrów LTE 800MHz <<